Aliexpress

Aliexpress nasıl bir pazaryeridir? Masdash olarak Aliexpress‘te nasıl bir hizmet veriyoruz?

Aliexpress’te Çinli firmalardan sonra sizde Dünya geneline satışlarınızı yapabilirsiniz. Oldukça düşük komisyon ücretiyle ve ek bir gider olmadan büyük kitlelere satış imkanına sahip olabilirsiniz.

Aliexpress pazaryeri görevi gören bir online satış platformudur. 2019 yılına kadar sadece Çin kayıtlı firmaların uluslararası satış yapabildiği platformda Türk firmalarına da yer verildi. Aliexpress’in Dünya genelinden müşteri kitlesi vardır, Amazon ve Ebay’e göre yerelleşme çalışması olduğu pek söylenemez. Bu yüzden tüm müşteriler ortak site üzerinden alışveriş yaparlar ( aliexpress.com). Aliexpress küresel E-Ticaret sektörün de rekabette en uygun fiyatı taahhüt ederek ön plana çıkıyor. Müşterilerinin karşısına bu motto ile çıkarken satıcıların da bunu yerine getirebilmesi için ortalaması %8 olan komisyon oranlarıyla arkaplan da bunu destekler. Diğer pazaryerlerine göre oldukça uygun olan bu komisyon oranı önce satıcılar tarafından ürün fiyatlarına ve buda müşterilerin teklifleri geri çevirememesini beraberinde getiriyor.

Aliexpress’de satış yapan firmalar ( Türk ve Çinli ) genellikle ana taşıyıcı firmalarını ekonomik servisi olan lojistik firmalarından yana kullanırlar. Bu durumda kargo teslimlerinin 20 ile 80 gün arasında değiştiğini göstermektedir. Firmalar genellikle operasyonlarını tek merkez üzerinden ( kendi depoları) yönetirler. Fakat belli bir lokasyonu hedef alan bazı firmalar nakliye hızından ve ücretinden faydalanmak için hedef lokasyon da depo tutarak yada 3.taraf hizmet sağlayıcılar ile anlaşarak ürünlerinin operasyon merkezini o bölgelere taşıyabilir. Aliexpress ayrıca satıcılar için birden fazla depo çıkış noktası seçeneği ekleme özelliğini sunuyor. Bu durumda müşteriler dilediği ülkedeki depodan ürünleri satın alarak nakliye hızı ve fiyatından avantaj yakalayabiliyor.