Amazon

Amazon nasıl bir pazaryeridir? Masdash olarak Amazon’da nasıl bir hizmet veriyoruz?

E-Ticaret sektörünün lokomotifi olan Amazon ile hedeflediğiniz pazarlarda yoğun müşteri kitlesine satış yapabilirsiniz.

Üstelik müşterilerinizi online mağazanıza yönlendirmek için reklam ücretleri harcamanız da gerekmez.
Amazon pazaryeri metodu ile çalışan bir online alışveriş sitesidir. Pazaryerleri için alıcı, satıcı ve yöneticiyi (platform tarafından yapılır) bir araya getiren E-Ticaret siteleridir diyebiliriz.

Amazon bir çok bölgede lokal uzantılar kullanarak hedef pazarları ayrıştırmıştır. Amazon.com (A.B.D.), Amazon.co.uk (Birleşik Krallık), ve Amazon.ae (B.A.E.) gibi uzantılar bunlardan bazıları. Amazon, satıcılardan kategorisel olarak değişen belli bir komisyon oranı ve belirli bir aylık ücret karşılığında bünyesinde satış imkanı tanır.

Amazon bünyesinde ki satıcılar için 2 alternatifli iş planı sunuyor. Bunlar FBA ve FBM’ dir.

Satıcılar FBA ( Fulfillment by Amazon) modeli ile Amazon’dan depolama, lojistik ve prime satıcı olma ayrıcalığına sahip olur. Bu hizmet içın Amazon, verilen ek ücretler olmasına karşın satıcılar için birçok avantajı da beraberinde getiriyor.

Örneğin; Depo hizmetini kullanarak hem çok uygun fiyatlara ürünler depolanır hem de paketleme için ekstra insan gücüne ihtiyaç kalmaz. Lojistik hizmetini kullanarak ürünleriniz tek gecede müşterilerinize ulaşabilir, tüm lojistik sürecinin sorumluluğunun Amazon’a ait oIması ve satıcıların alacağı lojistik tekliflerinden çok daha uygun fiyata Amazon’un bu hizmeti sunması satıcılar için en büyük handikaptır.

Prime satıcılar, müşteri gözünden normal satıcılardan ürünlerinin üzerindeki Prime ibaresi ile ayrışır. Bu Prime satıcıları avantajlı hale getirir. Çünkü müşteriler Prime satıcılardan alınan ürünlerin hızlı teslim olduğunu bilmektedir. Müşteri memnuniyetinin en büyük etkenlerinden hızlı teslimatın ‘önemli olduğu E-Ticaret sektöründe kuşkusuz Prime satıcı olmak oldukça cezbediyor.

FBM (Fulfillment by Merchant) modeli ise satıcıların tüm depolama, paketleme ve lojistik sürecini kendi operasyon merkezinden yönetmesidir. Bu satıcılar Prime satıcı olma ayrıcalığından faydalanamazIar.

Firmaların stratejisi gereği kullanmaları gereken iş planına göre çalışma metodu değişebilir. Ürünlerinin hedef pazar/pazarlarda satışını organize etmek için hedef pazarı/pazarların yasal süreçlerini, muhasebe süreçlerini, yerel lojistik süreçlerini ve gümrük süreçlerini bilmek gerekiyor. Masdash olarak biz tam da bu organizasyonu yapmak için firmalara destek veriyoruz.

Biraz daha açarsak Masdash olarak öncelikle firmaların hedef pazarlarını ve hedeflenen pazarda kullanılacak pazaryerlerinin belirlenmesini sağlarız. Bu pazaryerleri ile ilgili iş planı hazırlarız. Hazırlanan iş planı çerçevesinde ürünlerin müşterilere ya da kullanılacak olan depolara ulaşması için gereken tüm yasal süreçler, lojistik süreçleri ve gümrük süreçlerini hazırlar ve tüm bu operasyonun maliyetini minimize etmek için ayrıntılı bir mali rapor hazırlarız. Ürünlerin hedefe ulaşma metodunu belirledikten sonra ise ilgili pazaryerlerinde uzman olan ekibimiz sunacağımız hizmet doğrultusunda iş akışı planı oluşturur. Bu iş akışı planında ürünlerin listelenmesi, mağaza dekorasyonları ve reklam/pazarlama çalışmalan yer alıyor.


Masdash’ın firmalar ile çalışma metodları değişmektedir. Firmaların talepte bulanacağı konulara ve çalışma uyumluluğuna göre şekillenen danışmanlık hizmeti tespit edilmelidir.

Masdash’ın hedeflenen Pazar ve pazaryerleri ile ilgili sunduğu hizmetler;

E-İhracat Departmanı Oluşturma ; Pazaryeri eğitimi, Uluslararası lojistik eğitimi, Lokal lojistik eğitimi, Depo Yönetim Eğitimi, Muhasebe Yönetim Eğitimi, Uluslararası Bankacılık Eğitimi ve Müşteri Hizmetleri Yönetim Eğitimi.

Pazaryeri Yönetimi; Sanal Mağaza Oluşturma, ürün Listeleme, Uluslararası Lojistik ve Depolama Sürecini Oluşturma, Reklam/Pazarlama Çalışmaları Oluşturma, Müşteri Hizmetlerini Yönetme ve Muhasebe Raporlar’ Oluşturma.

Danışmanlık Hizmeti; Ürün Optimizasyonları, Satış Fiyatı Optimizasyonları, Maliyet Optimizasyonları, Reklam/Pazarlama Çalışmaları Oluşturma, Müşteri Hizmetleri Yönetim Optimizasyonları ve Muhasebe Optimizasyonları.