Ebay

Ebay nasıl bir pazaryeridir? Masdash olarak Ebay’de nasıl bir hizmet veriyoruz?

En yoğun pazaryerlerinden Ebay ile tüm Dünya’ya sıcak satış yapabilirsiniz. Güvenilir pazaryeri her ülkeden satıcı kabul ettiği gibi Türk firmaları içinde bir şans yaratıyor.

Ebay Amerika ve Avrupa bölgesinde oldukça etkili olan bir pazaryeridir. Ebay’ de diğer pazaryerlerine karşın 2.el ürünlerde satılabilmektedir. Ayrıca satıcılar ve müşterilerin ortak fiyat belirlemesi (pazarlık yapabilmesi) içinde teklif alma-verme sistemi geliştirilmiştir. Ebay’ de tüm ülkelerden firmalar tüm ülkelere satış yapabilmektedir. Ortalama %12 komisyon bedeli ödenen Ebay’de ayrıca ödenen komisyonların K.D.V. (VAT)’ si de platforma ödenir. Ebay’de bir çok ülkeden satış yapan küçük firmaları görmek mümkün. Diğer pazaryerlerine nazaran daha acemi ve e-ticaret departmanı olmayan firmalar ile rekabet etmek ve bu durumu profesyonel yönetim ile avantaja dönüştürmek oldukça kolaydır. Fakat burada operasyon için en zor kısım ilk adımlardır. Ebay satıcılara ( Şirket büyüklüğünüz fark etmeksizin ) listeleyebilecekleri max. ürün sayısı ve satış rakamları gibi bir limit koyar. Oluşan trafik, satış ve olumlu geribildirimler ile artan bu limit ile platforma güven vermek gerekiyor.Bu güven başarılı operasyonlar ile olacaktır. Ayrıca başarılı operasyonların bir avantajı da Ebay’den alınan ücretlerin daha erken olması olarak firmaların karşısına çıkacaktır.

Ebay operasyonlarını bölgesel olarak bölen pazaryerlerindendir. Örneğin Ebay.com( ABD ve Dünya geneli), Ebay.co.uk (B.K.), Ebay.de (Almanya) ve Ebay.com.au ( Avustralya)… olarak söyleyebiliriz. Bölgesel anlamda ürün listelemek isteyen firmalar hedef bölgelerde ya firma kurarak yada diğer yollar ile vergi mükellefi olmak zorundalar. Aksi halde ürün listeleyemezler. Fakat Ebay.com’ da şirketiniz hangi ülkeye kayıtlı olursa olsun mağaza açabilir ve satış yapabilirsiniz. Burada ki bazı ürünler bölgesel listelerde de gözükmektedir. Ebay’de operasyon merkezinizi istediğiniz bölge olarak belirleyebilirsiniz. Bazı ürünlerin ülkenizde konumlandırılırken bazı ürünleri farklı lokasyonlarda da konumlandırmak mümkün. Bu durumda ithalat yapmak istemeyen müşteri kitlesinin sizi tercih etmesini sağlayabilir ve nakliye maliyetinizi minimize edebilirsiniz.