Alibaba

Alibaba nasıl bir pazaryeridir? Masdash olarak Alibaba’da nasıl bir hizmet veriyoruz?

Alibaba ile firmanızı Dünya’ya açın, komisyon ödemeyin. B2B pazaryerlerinin lideri olan Alibaba, Dünya geneline toptan satış yapma imkanı tanıyor.

Alibaba B2B (Business to Business) olarak adlandırdığımız pazaryerlerinden biridir. B2B pazaryerleri üretici-toptancı, üretici-satıcı, toptancı-satıcı gibi işbirliklerini sağlamak için çalışır. Alibaba’ nın diğer pazaryerlerinden farklı olan özelliklerinden biride alıcı ile satıcı arasında bir garantörlük görevi görmez ve alışverişler tamamen alıcı ve satıcı arasında belirlenecek yöntem ile yapılır (Alibaba.com’ un dışında). Alibaba’nın buradaki tek görevi alıcı ve satıcıyı buluşturmaktır. Dünya üzerinde ki tüm firmaların mağaza oluşturabildiği bu platformda yine tüm Dünya’ dan müşteriler bulmak oldukça mümkündür.

Alibaba’ da sadece ürün değil hizmette pazarlanmaktadır. Örnek vermek gerekirse uluslararası deniz lojistiği, kara lojistiği, hava lojistiği, yazılım firmaları, depo kiralama firmaları diyebiliriz. Platform buradaki satışlardan herhangi bir komisyon almaz, kazancını tamamen yıllık belirlenen paket ücretleri olarak alır. Yani burada mağaza oluşturan firmalar Alibaba.com’ a her yıl 1 kere ücret öder. Diğer pazaryerlerinde olduğu gibi burada da bazı dikkat edilmesi gereken yerler vardır. Doğru ürün listeleme, etkili ve hızlı iletişim gibi örneklendirdiğimiz bu kriterler listelerde rakiplerin önüne geçmek için olmazsa olmazlardandır.